De Twentekanalen zijn sinds zaterdag 25 juli 2026 gestremd voor vrachtschepen. Dit komt door de droogte en de lage waterstanden op de Rijn en de IJssel. Rijkswaterstaat verwacht de komende twee weken geen verbetering. Dat meldt de gemeente Hof van Twente.
Er is te weinig water in Nederland. Volgens de wet gaat water voor drinkwater, natuur en energie voor op de scheepvaart.
Bij Sluis Eefde zijn nu twaalf extra pompen in gebruik. Deze pompen helpen alleen als er meer water vanuit de IJssel komt. Extra pompen zorgen dus niet vanzelf voor meer water, en de kanalen gaan er niet automatisch eerder door open.
Rijkswaterstaat onderzoekt of schepen af en toe alsnog door de sluis mogen. Bedrijven zeggen dat dit te weinig oplost, omdat zij grote hoeveelheden vervoeren. Er komt over twee tot drie jaar een nieuwe, vaste pomp van 30 miljoen euro. Ook die werkt alleen als er genoeg water is.
De sluiting raakt bedrijven in Twente hard. Schepen kunnen de havens niet bereiken en er zijn te weinig vrachtwagens om alles over de weg te vervoeren. Hierdoor stijgen de kosten, ontstaan vertragingen en komen productie en banen in gevaar.
Bedrijven hadden graag eerder gewaarschuwd willen worden. Rijkswaterstaat erkent dat de communicatie beter moet.
Bedrijven krijgen een officiële brief van Rijkswaterstaat waarmee ze tegenover klanten kunnen aantonen dat er sprake is van overmacht. Er komt ook een plan om bij toekomstige droogte sneller te kunnen handelen.
Plezierboten mogen wel weer door de sluizen bij Hengelo en Delden varen. Daar blijft het water binnen het kanaal.


